سیر عشق ، نگاهی منطقی به عشقی رویایی

معرفی، نقد و بررسی کتاب سیر عشق | آلن دوباتن

اگر مارکس فلسفه هگل را از آسمان به زمین آورده، آنطور که انگلس می‌گوید، آلن دوباتن فلسفه را از زمین به زندگی روزمره مردم آورده است. کتاب‌های باتن زرداند اما مخاطب زیادی دارند و در صورتی که اهل مطالعه عمیق نباشید خواندن آن‌ها یا حداقل مرور کردن و آشنا شدن با نظرات این نویسنده بد نیست. در این مقاله کتاب سیر عشق از آلن دو باتن را مورد بررسی قرار داده ایم.

در کتاب سیر عشق که عنوان رمان گرفته است اما رمان نیست، باتن زندگی زن و شوهری را نشان می‌دهد که عاشق هم می‌شوند، ازدواج می‌کنند و بچه دار می‌شوند. شاید به نظر این باید پایان داستان باشد اما کتاب سیر عشق تازه از اینجا شروع می‌شود. نویسنده با مهارت دو سوی ازدواج را نشان می‌دهد و به کاوش تعامل ناسازگار عشق رمانتیک و عشق در عمل می‌پردازد. پرسش اصلی این کتاب این است: زیر فشار یک زندگی معمولی چه اتفاقی برای ایده‌آل‌های اولیه‌ی ما می‌افتد؟

با همین توصیف‌ها می‌توان دریافت که سیر عشق متناسب با سلیقه افراد موافق با ازدواج و تشکیل خانواده است و افرادی هم که متاهل هستند یا در شرف ازدواج‌اند بیشتر از سایرین از این کتاب می‌توانند استفاده کنند. باتن در این کتاب به بررسی عشق بلند مدت می‌پردازد، چیزی که در رمان‌ها معمولا دست نیافتنی است و شروع داستانی پر سوز و گداز را رقم می‌زند.

باتن در سیر عشق طریقه کنار آمدن با بار عشق و هر چیزی که از عشق توقع داریم و بدست نمی‌آوریم بیان می‌کند. همه چیزهایی که یک عشق بلند مدت را رقم می‌زند.

در این کتاب همه فراز و نشیب‌های زندگی مشترک در قالب زندگی دو کاراکتر اصلی قصه یعنی رابین و کرستن نمایش داده می‌شود. آن‌ها بچه دار می‌شوند، به هم خیانت می‌کنند، حتی می‌خواهند خودشان را بکشند. زندگی از منظر نگاه غیر رمانتیک آلن دوباتن همین است، اما چطور می‌توان از آن رهایی پیدا کرد. آلن دو باتن به دنبال پاسخ به همین سوال است.

باتن در این کتاب به عمد زندگی دو شخصیت اصلی قصه را چنان معمولی به نمایش گذاشته که اگر شما طرفدار رمان‌های عشقی و فانتزی با کلی حادثه عجیب و غریب باشید قطعا از این رمان لذت نمی‌برید. زن و شوهر قصه باتن شبیه به هزاران هزار زن و شوهری هستند که در شهر و منطقه‌ای ممکن است زندگی کنند. باتن در نوشتن این اثر به دنبال این بوده که خواننده بتواند با رمان و شخصیت‌ها همذات پنداری عمیقی پیدا کند و قصه به او کمک کند تا در زندگی و شیوه تفکرش تغییر بدهد.

دوباتن در این کتاب از جبهه فردی ضد رمانس حرف می‌زند، زیرا او به این درک رسیده است که انتظار برای پیدا کردن روح مشترک امری بیهوده است. او معتقد است عشق بیش از آنکه علاقه و کشش قلبی باشد مهارت است. این اعتقاد دوباتن فیلسوف و مؤسس مدرسه زندگی است.

در صورتی که نگاه رمانتیک نسبت به عشق داشته باشیم، بیشتر به این فکر می‌کنیم که چطور آدمی مناسب و درست پیدا کنیم. این یعنی پیدا کردن همان نیمه گمشده که همدل با ما و علایق ما باشد. باتن و بسیاری از افراد که با این دیدگاه مخالف‌اند معتقدند چنین چیزی ممکن نیست. با تفاوت‌هایی که بین انسان‌ها وجود دارد تناسب و همشکلی بعید است. برخی معتقدند کسانی که قصد ازدواج دارند را باید مجبور کرد تا کتاب سیر عشق را بخوانند. در پایان باید گفت سیر عشق هدیه مناسبی برای آن دسته از افرادی است که یا قصد ازدواج دارند یا به تازگی ازدواج کرده‌اند.


  • عنوان کتاب سیر عشق
  • نویسنده: آلن دو باتن
  • ترجمه: زهرا باختری
  • انتشارات: چترنگ
  • تعداد صفحات: ۲۴۳
  • قیمت : جلد شومیز 28000 تومان / جلد سخت : 34000 تومان

 

لینک خرید کتاب سیر عشق


محسن خسروجردی | مجله اینترنتی فوژان

محسن خسروجردی

محسن خسروجردی هستم. دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته علوم ارتباطات اجتماعی از دانشگاه علامه طباطبایی و در زمینه روزنامه نگاری، پژوهش در رسانه‌ها، ویراستاری، ترجمه و داستان نویسی فعالیت می‌کنم. تقریبا از ده سال پیش به عنوان خبرنگار در مجلات و روزنامه‌های مختلف همانند هفته نامه یکشنبه، دو هفته نامه دانستنی‌های همشهری، روزنامه همشهری، روزنامه شهروند و روابط عمومی جمعیت هلال احمر فعالیت داشته‌ام. در دوران کاری‌ام در مطبوعات کشور بیشتر در حوزه‌های روزنامه نگاری علم، پژوهش در رسانه‌ها، اجتماعی و فرهنگی و هنری به عنوان خبرنگار، پژوهشگر و مترجم فعالیت داشته‌ام. همچنین اکنون در زمینه داستان نویسی، ترجمه و ویراستاری فعالیت می‌کنم. نوشتن درباره کتاب و معرفی کتاب‌هایی که ارزش خواندن دارند یکی از علایق بنده در حوزه روزنامه نگاری فرهنگ و هنر است. در طول سال‌هایی که در این زمینه فعالیت داشته‌ام نکته‌ای که بیش از هر چیز ناامید کننده به نظر می‌رسید فقدان پایگاه‌های اطلاع رسانی پاکدست و با کیفیت در ایران بود. فعالیت من در سایت فوژان با همین هدف آغاز شد که بستری فراهم شود برای ایجاد پایگاهی به روز و با کیفیت که در آن بتوان آثار خوب داخلی و خارجی را تبلیغ کرد. و در این وانفسای وضعیت نشر کتاب در کشور فضایی باشد برای ارائه مطالب با کیفیت در حوزه ادبیات و فرهنگ برای مخاطبانی که دغدغه خواندن و دانستن دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.