معرفی،نقد و بررسی سریال Sharp Objects / اشیا تیز

معرفی | نقد | بررسی

سریال Sharp Objects

Sharp objects  / اشیا تیز

ژان-مارک ولی (انگلیسی: Jean-Marc Vallée )؛ زادهٔ ۹ مارس  (۱۹۶۳) کارگردان، تهیه‌کننده، فیلم‌نامه‌نویس و تدوین‌گر اهل کانادا است. وی از سال ۱۹۹۱ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده است. تاکنون فیلمهای ویکتوریای جوان (۲۰۰۹)-باشگاه خریداران دالاس (۲۰۱۳)-وحشی (۲۰۱۴) - ویرانی (۲۰۱۵) را کاگردانی کرده است. اخرین اثر مارک ولی مینی سریالی ست که براساس رمانی به همین نام نوشته ی گیلیان فلین که داستانی تاریک و پیچیده ای از چندین قتل در شهری کوچک در میزوری را روایت می کند.


خلاصه داستان

سریال Sharp Objects داستان خبرنگاری به نام کمیل پریکر را روایت می‌کند که در گذشته، پس از مرگ خواهرش و به علت خودآزاری‌های فراوان، مدتی را در یک آسایشگاه روانی بستری بوده است. زمانی که او برای پوشش دادن به اخبار قتل خشونت‌آمیز دو دختربچه به زادگاهش برمی‌گردد ناگهان دچار حمله‌های عصبی می‌شود و تمام اتفاقات گذشته به شکل کابوس‌واری به او حمله‌ور می‌‌شوند. کمیل در این شهر، با اینکه با مادر روانپریش و ثروتمندش رابطه‌ی خوبی ندارد، مجبور می‌شود با وی در عمارت قدیمیشان زندگی کند و در ادامه، برای پی بردن به برخی سوالات خود، به خواهر ناتنی نوجوانش، اما نزدیک می‌شود. او که به همراه کارآگاهی به نام ریچارد ویلیس مشغول تحقیق روی قتل‌ها است، به وجود شباهت‌هایی بین خودش و قربانیان پرونده پی می‌برد.

نکته ی عمیق دیگر درباره ی سریال Sharp Objects این است که همیشه می توانید گرما و فشارهای روحی مردم را حس کنید. همه ی مردم در حال عرق ریختن، نوشیدن و پنهان کردن احساسات واقعی‌شان هستند. البته Camille کمتر از بقیه این کارها را می کند، و آرام و با اعتماد به نفس در مقابل مشکلات این شهر می ایستد. Vallée با فلش بک به خاطرات Camille، لحظات پویایی از ساکن ترین صحنه ها می سازد و شما را وادار می کند چشم از صحنه برندارید تا نکند چیز مهمی درباره ی گذشته ی او را از دست بدهید. همچنین با توجه به حالت وحشیانه ی قتل ها، ترس و وحشتی در سریال وجود دارد که در شما نفوذ می کند. همه ی این ها منجر به داستانی جذاب و فوق العاده می شود که نمی توان محو تماشای آن نشد.


سریال Sharp Objects
سریال Sharp Objects


موسیقی

موسیقی بخش مهمی از زندگی Camille و پدر ناتنی‌اش Alan با بازی

Henry Czerny)) را تشکیل می دهد، به طوری که هر دو از موسیقی برای آرامش خود استفاده می کنند، اما در عین حال سکوت هم مسئله ی مهمی است، مثلا راه رفتن آرام در خانه ی بزرگ Adora و   . Alan در این سریال همه چیز با دقت و ریزبینی زیادی کنار هم قرار گرفته است.


سریال Sharp Objects
سریال Sharp Objects


شخصیت پردازی

شخصیت پردازی قوی از نکات مثبت این سریال است که ذهن مخاطب را به بازی میگیرد. به همان اندازه که امی آدامز خوددارانه و آرام است، کلارکسون نوع دیگری از آرامش و ملایمت را نشان می‎دهد، آرامش و ملایمتی که به اندازه برابر توسط خود سریال به اشتراک گذاشته شده است.

پاتریشاکلارکسون در نقش ادورا مادر کمیل مبتلا به سندروم مونشهاوزن است.

در این اختلال بیمار برای جلب توجه یا همدردی دیگران، شروع می‌کند به تظاهر به داشتن بیماری یا ناخوشی خاصی که وجود خارجی ندارد، او اگر علایمی از بیماری داشته باشد، در آنها غلو می‌کند، طوری که پزشکان شک می‌کنند و انواع آزمایش‌ها را برای بیمار درخواست می‌کنند. بعضی از کسانی که این مشکل را دارند، در مورد بیماری‌های تحقیق زیادی می‌کنند تا منطبق بر یک بیماری، علایم و نشانه‌هایش را ابراز کنند. آنها سابقه بستری‌های طولانی‌مدت و حتی عمل‌های جراحی متعدد هم دارند.

کمیل دختر بزرگ ادورا دفعات زیادی در سریال خودزنی میکند و میبینیم که در تمام بدنش اثر تیغ به جا مانده است. به کسی که آگاهانه به بدن خود آسیب می‌رساند می‌گویند خودزنی کرده‌است که معمولاً برای بیان غافلگیرانه یک احساس درونی است. گاهی افرادی که به این کار دست می‌زنند احساس می‌کنند که تا حدودی قصد خودکشی دارند. بیش از نیمی از کسانی که دست به خودکشی زده‌اند سابقه خودزنی داشته‌اند. قصد افراد خودزن می‌تواند تنبیه خود برای بیان ناامیدی یا رهایی از یک تنش غیرقابل تحمل درونی باشد و گاهی برای بیان هر دو. خودزنی می‌تواند نشان‌گر فریادی از طرف فرد خودزن برای جلب کمک باشد. هر چند، برخلاف تصور عمومی که افراد خودزن برای جلب توجه خودزنی می‌کنند، این مسئله عموما توسط پژوهش‌های علمی اثبات نشده است چرا که این نتیجه یافت شده است که افرادی که خودزنی می‌کنند معمولا علایم خودزنی (مثلا جای زخم) را از دیگران پنهان می‌کنند.


سریال Sharp Objects
سریال Sharp Objects


فلاش بک

در طی این مینی‎سریال هشت قسمتی، گذشته با زمان حال در درون سریال به عنوان چیزی معمولی و موردانتظار با یکدیگر برخورد می‎کنند. این برخورد، گاهی اوقات ظریف و لطیف است و سوسویی از یک تدوین می‎باشد که موجب برخورد گذشته و حال با یکدیگر می‎شود اما معمولا، به گونه‎ای ساخته شده تا در حد امکان نگران‎کننده و آزاردهنده باشد؛ به عنوان مثال، استخر خونین به خوبی جای گرفته در قاب یا لبخند شوم یک پسر بچه با تفنگ. ظاهرا این سریال ذخیره‎ای پایان‎ناپذیر از تصاویری دارد که احتمالا شما دوست ندارید آنها را تماشا کنید اما چشم‎هایتان را نیز نمی‎توانید از آن برگردانید. همین به نگرش و مشاهده ترسناک میراث و عواقب زهرآگین سریال چیزهای تیز، یک مفاد و مفهوم رویامانند و خوفناک می‎دهد که ماهیت کثیف و ناخوشایند داستان و محیط سریال را برجسته می‎نماید و گرایش‎های هیجان‎انگیز روایت این شهر کوچک را با بررسی‎های فرهنگی نیرومند و اغلب ناخوشایند متعادل می‎سازد.


سریال Sharp Objects
سریال Sharp Objects


سرعت تعمدی سریال چیزهای تیز و ساختار منحصر به فرد گذشته و حال آن به همان اندازه که فاش شده، دریغ نیز داشته شده است. فلش‎بک‎های اغلب ساکت کودکی کامیل یا دوران او در یک موسسه، خاص بودن تجارب شخصی او و همچنین اثری تجمعی که اوقات صرف‎شده در شهر وایند گپ بر روی ساکنین آن داشته، به طور موقت یا به طریق دیگر را برجسته می‎نماید. تمایل به فرار از این محیط نمناک، محیطی که تاریخچه نژادپرستانه و پر از تجاوز خود را با جشنی مستانه در طی تمام یک روز جشن می‎گیرد، احتمالا همان‎قدر برای کسانی که سریال را می‎بینند قوی و پرمایه است که برای کامیل و کاراگاه ویلیس می‎باشد. اما جذابیت و فریفتگی کشف حقیقت گذشته کامیل و همچنین شناسایی شخصی که مسئول شکار و به قتل رساندن دختران نوجوان می‎باشد، بسیار نیرومند است و به طور یکسان، کاراکترها و بیننده‏‎ها وسوسه می‎شوند تا این روایت را تا پایان آن دنبال نمایند.


گالری تصاویر


واکنش منتقدین :

لورانی آل از لس آنجلس تایمز (Los Angles Times) – ۸۰- از ۱۰۰ :

همانطور که از نام اثر انتظار داریم، سریال جدید شبکه HBO وقتی با مسائلی زنانه مانند؛ تجاوز جنسی، ازدواج اجباری و حس مادری روبه‌رو می‌شود، بار درام ماجرا را بیشتر میتواند به تصویر بکشد.

هنک استیور از واشنگتن پست (Washington Post) – ۷۰ از ۱۰۰ :

به‌ غیر از بعضی زیر داستان‌های بی‌محتوا و قابل پیشبینی، سریال مشکل خاصی ندارد. البته باید بگویم که من ۷ ساعت از سریال را فقط به‌خاطر بازی عالی آدامز پشت سر هم دیدم.

دنیل دی‌آدارلو از ورایتی (Variety) – ۹۰ از ۱۰۰ : با بازی عالی آدامز و توانایی‌های او، سریال خودش را پیدا کرده است و از دیگر آثار تقلید نمیکند. همانطور که میدانید با سریالی جنایی طرف هستیم و کاراگاه اصلی داستان که خبرنگار نیز میباشد ممکن است خیلی سریع رازها را کشف کند ولی برای مدتی طولانی در ذهن‌ها باقی خواهد ماند.

دن فلینبرگ از هالیوود ریپورتر (Hollywood Reporter) – ۹۰ از ۱۰۰:

وقتی پای تلویزیون در میان است، «اشیا تیز» نمی‌تواند مو به مو و صفحه به صفحه اثر فلین را به تصویر بکشد ولی سازنده سریال ژان-مارک والی نگاه خاص خودش را به سریال بخشیده و با بازی چشم‌نواز امی آدامز این اثر ۸ ساعته میتواند هر بیننده‌ای را سرگرم کند‌‌.


دانلود سریال Sharp Objects

=========================

فصل اول

دانلود قسمت ۰۱: نسخه ۱۰۸۰p | نسخه ۷۲۰p | نسخه ۷۲۰p x265 | نسخه ۴۸۰p

دانلود قسمت ۰۲: نسخه ۱۰۸۰p | نسخه ۷۲۰p | نسخه ۷۲۰p x265 | نسخه ۴۸۰p

دانلود قسمت ۰۳: نسخه ۱۰۸۰p | نسخه ۷۲۰p | نسخه ۷۲۰p x265 | نسخه ۴۸۰p

دانلود قسمت ۰۴: نسخه ۱۰۸۰p | نسخه ۷۲۰p | نسخه ۷۲۰p x265 | نسخه ۴۸۰p

دانلود قسمت ۰۵: نسخه ۱۰۸۰p | نسخه ۷۲۰p | نسخه ۷۲۰p x265 | نسخه ۴۸۰p

دانلود قسمت ۰۶: نسخه ۱۰۸۰p | نسخه ۷۲۰p | نسخه ۷۲۰p x265 | نسخه ۴۸۰p

دانلود قسمت ۰۷: نسخه ۱۰۸۰p | نسخه ۷۲۰p | نسخه ۷۲۰p x265 | نسخه ۴۸۰p

دانلود قسمت ۰۸: نسخه ۱۰۸۰p | نسخه ۷۲۰p | نسخه ۷۲۰p x265 | نسخه ۴۸۰p

**

جست و جوی زیرنویس


موسیقی سریال Sharp Objects


پگاه حسنی | فوژان

پگاه حسنی

پگاه حسنی | نویسنده | سینما | مجله اینترنتی فوژان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.