نقد سریال بازی تاج و تخت – تحلیل شخصیت ها – قسمت اول

تحلیل شخصیت‌های سریال بازی تاج و تخت / قسمت اول؛

سیاست بازان عهد قدیمبازی تاج و تخت به انگلیسی ( Game of Thrones) یک مجموعه تلویزیونی آمریکایی به سبک خیالپردازی حماسی است که توسط دیوید بنیاف ودی. بی. وایس برای شبکه HBO ساخته شده و هم اکنون موفق ترین و پربیننده ترین مجموعه این شبکه می باشد. این مجموعه برگرفته از پرفروشترین مجموعه داستانهای فانتز ی جرج آر. آر. مارتین یعنی ترانه یخ و آتش است. نخستین کتاب این مجموعه باز ی تاج و تخت نام دارد. فیلمبردار ی مجموعه در کارگاه ضبط فیلم پینت هال و بلفاست و هم چنین در کشورهای مالت، کرواسی، ایسلند و مراکش انجام گرفته است. پخش فصل هفتم از ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۷ آغاز شد، و در ۲۷ اوت ۲۰۱۷ به پایان رسید. سریال با فصل هشتم متشکل از شش قسمت در سال ۲۰۱۸ یا ۲۰۱۹ پایان می یابد.

 نقد سریال بازی تاج و تخت
نقد سریال بازی تاج و تخت


داستان

داستان سریال در سرزمین خیالی وستروس، در نزدیکی پایان یک تابستان ۱۰ ساله اتفاق میافتد و چندین خط داستانی را دنبال میکند. اولین داستان به جنگ بین خانوادههای اشرافی برای به دست آوردن تخت آهنی پادشاهی هفت اقلیم مربوط میشود. دومین خط داستانی، نزدیک بودن زمستانی طولانی و یورش موجوداتی افسانهای از شمال را شرح میدهد و سومین خط داستانی مجموعه، تلاش فرزندان شاه مخلوع، برای بازپسگیر ی تاج و تخت است. این مجموعه از طریق شخصیتهایی مختلفی که در بر می گیرد، حول مسائلی چون طبقات اجتماعی، مذهب، وفادار ی، فساد، جنگ داخلی و مجازات میگردد.معرفی شخصیت‌های اصلی سریال


تیرون لنیستر

تیریون لنیستر Tyrion Lannister
تیریون لنیستر Tyrion Lannister

 

تیریون لنیستر ( Tyrion Lannister )،سومین و کوچکترین فرزند تایوین (Tywin)و جوانا (Joanna )می باشد، او یک کوتوله (Dwarf)است و به همین خاطر است که مورد تمسخر قرار می گیرد و او را جن (  The Imp)و یا نصف مرد (The Halfman)صدا میکنند . او یکی از شخصیت های اصلی و مهم در کتابها است و از جمله کاراکترهایی است که داستان از دید او بیان میشود .در سریال شخصیت تیریون را پیتر دینکلیج (Dinklage Peter )ایفای نقش میکند.

تیریون فردی زیرک، باسواد و محاسبه گر است اما در نزد پدرش به دلیل نقص ظاهری و این که در هنگام تولد موجب مرگ مادرش شده از احترام کمی برخوردار است. او میتواند در برابر دشمنانش بسیار بیرحم باشد، با این حال با کسانی که مانند او طرد شده‌اند و مورد بد رفتار ی قرار گرفته اند بسیار مهربان است و با آنان همدردی می کند.

کوتاهی قدش باعث میشود که القاب مسخرهای مانند شیطان و نصفه مرد را به وی نسبت دهند. ولی او استفاده از عقل و ثروت و قدرت خانوادگیش تلاش میکند تعداد این القاب را کاهش دهد. در خانوادههای روستایی، اینگونه مرسوم است که کودکانی که دارای خصوصیت کوتولگی هستند در جنگل رها میشوند تا بمیرند اما تیریون در خانوادهای اشرافزاده به دنیا آمده و بنابراین از این مسئله در امان مانده است. اگرچه پدرش زیاد به فکرش نیست اما از مزایای بزرگ شدن به همراه قدرت و آموزش برخوردار بوده و با اعتبار نام لنیسترها زندگی میکند. وی متعهد شده است که به خانوادهاش و به سرسی برای حفظ مقام پادشاهی، وفادار باشد.

تیریون رابطه ی خوبی با برادرش جیمی (Jaime)دارد اما از سوی دیگر با خواهرش سرسی (Cersei) (که در ادامه به معرفی شخصیتش میپردازیم) رابطه‌‎ی سردی دارد. نقص ظاهر ی تیریون باعث مشکلات بسیار و آزار او شده است، اگرچه که جایگاه اجتماعی و ثروت و قدرت خاندانش باعث شده تا حدودی این مشکلات کاهش یابند.

تیریون یک کوتوله است، او دارای پاهایی کوتاه، پیشانی برجسته و چشمانی ناهماهنگ است به گونهای که یکی سبز و دیگر ی مشکی است همچنین او موهایی صاف و بی حالت به رنگ بلوند مایل به سفید داردبعدها که ریش هایش در آمد، ریشش به رنگ بلوند و مشکی بود.پس از نبرد بلک واتر (Blackwater the of Battle)تیریون زخمی وحشتناک برروی صورتش برداشت که باعث شد بخش زیادی از بینیاش از بین برود.

دیالوگ:

وقتی که تاج پادشاهی را بر سر سگی بگذار ی، سخت است که دوباره قلاده به او ببندی.سرسی لنیستر

سرسی لنیستر Cersei Lanister
سرسی لنیستر Cersei Lanister

سرسی لنیستر (Cersei Lanister)فرزند ارشد لرد تایوین (Tywin )وبانو جوانا لنیستر (Joanna Lannister)است، و برادر ی دوقلو به نام جیمی لنیستر (Jaime Lannister)دارد. بعد از قیام رابرت ( s'Robert
Rebellion)او با رابرت براتیون (Robert Baratheon)، ،(شاه جدید ازدواج کرد و ملکه ی هفت پادشاهی (Seven Kingdoms)شد. سرسی مادر سه فرزند به نام های جافری (Joffrey)، میرسلا ( Myrcella)، تامن براتیون (Tommen Baratheon)است. در مجموعه ی تلویزیونی نقش سرسی را لنا هیدی باز ی کرده است. سرسی از کتاب ضیافتی برای کلاغ ها (for Feast A Crows) تبدیل به یکی از شخصیت های اصلی شده است.

سرسی خودرای و جاه طلب است و هوش زیادی در انجام کار های رذیلانه دارد. سرسی از نظر خودش سیاست مدار ی موشکاف است و دوست دارد خود را دختر پدرش بپندارد و از این رو زمانی که اطرافیانش به دستورات عجیب و پر از اشکال او روی خوش نشان نمی دهند، احساس توهین می کند. او از رسومات و عرفی که به خاطر جنسیتش بر او تحمیل می شود متنفر است، ولی هرگز نمی داند که دلیل آن که افراد از او پیروی نمی کنند و به دستوراتش احترام نمی گذارند آن است که او یک رهبر ضعیف است.

اخلاق آتشین سرسی و غرورش که به آسانی جریحه دار می شود بار ها باعث می شوند که او دست به اقدامات نابخردانه بزند، و او به ندرت آثار سوئی را که تصمیماتش ممکن است به بار آورند در نظر می گیرد. او فاقد شکیبایی خسته کننده ولی حیاتی برای حکومت است و به طور فزاینده ای از رو به رو شدن با حقایق ناراحت کننده سر باز می زند، و از این رو به جای مشاوران صادق و توانمند، آدم های چاپلوس و متملق را دور خود جمع می کند. در حالی که از شیوه ی زندگی لذت طلبانه رابرت که منجر به زوال جسمش شد متنفر است، به طور ناخودآگاه در اثر سردرگمی ناشی از فشار رهبر ی، از عادات رابرت در افراط در غذا خوردن، نوشخواری و روابط نادرست تقلید می کند. اگرچه سرسی نیز مانند پدرش معتقد به حکومت بر پایه ترس و نه عشق است، او توانایی ترکیب کردن بی رحمی با احتیاط و مصلحت گرایی را ندارد و فاقد قوه ی
قضاوت صحیح است.

سرسی زنی کاملا زیبا، با ظاهر لنیستر ی کلاسیک است: موهای بلوند، چشمان درخشان سبز، پوست روشن و ظاهر ی تجملاتی و برازنده. برای دیدن تصاویر بیشتر این جا را ببینید. با این وجود گذر زمان و زایمان هایش اثرش را روی او گذاشته است. در کتاب ضیافتی برای کلاغ ها او بر اثر نوشیدن زیاد الکل دچار اضافه وزن شده است. او مانند بسیار ی از شخصیت های دیگر کتاب خواب هایی می بیند که به نظر پیشگویانه می رسد.

دیالوگ:

زمانی که تو باز ی تاج و تخت را باز ی می کنی، یا می بر ی یا می میر ی، هیچ حد وسطی وجود ندارد.دنریس تارگرین

دنریس تارگرین Daenerys Targaryen
دنریس تارگرین Daenerys Targaryen

دنریس تارگرین (Daenerys Targaryen) ، مشهور به دنریس طوفان زاد یا دنی، آخرین عضو تایید شده ی سلسله ی باستانی تارگرین و یکی از شخصیت های POV اصلی در مجموعه کتاب هاست. در سریال تلویزیونی، امیلیا کلارک نقش دنریس را بازی می کند.

دنریس در اوایل نوجوانی اش همچون زنی جوان است. او قامت کوتاهی دارد و با آن موی بلوند-نقره ای و چشمان بنفش که مشخصه ی خاندان تارگرین است، بسیار زیباست. گفته می شود دنی شباهت فیزیکی آشکاری به نیریس تارگرین (Targaryen Naerys)دارد. در رقصی با اژدهایان شایعه ی زیبایی باورنکردنی دنریس تا دورست ها می رود.

دنی در جوانی دختر ی ملایم و کمرو با اعتماد به نفس و عزت نفس کم بود. او از زندگی چیز ی جز تبعید، وابستگی و ترس دائمی از برادرش ویسریس (Viserys)نمی دانست. او تنها خانواده‌ای بود که دنی می شناخت، اما معمولاً سرپرستی بی رحم، دمدمی مزاج و مستعد خشونت بود.

ازدواج دنی با کال دروگو(Khal Drogo)نقطه‌ی عطفی برای او بود، سازگاری با زندگی دوتراکی در کالاسار (Khalasar)سخت بود، اما به او اجازه داد از برادر بدزبانش استقلال یابد.او از این تجربه در قامت زنی قوی، مطمئن و شجاع بیرون آمد. با این حال، او فراموش نمی کند یک بچهی قربانی شده بودن چگونه است و تجربیاتش در او ترحمی برجای گذاشته است که برای فاتح آینده غیرمعمول است. او در به ارمغان آوردن عدالت به میان قلمرویش مصمم است و پایان دادن به برده دار ی را اولویتی ویژه قرار داده است. علی رغم حیطهی اخلاقی قوی اش، او قادر است با دشمنانش بی رحمانه برخورد کند.

اگرچه او به اندازهی کافی بالغ شده است تا بفهمد که ویسریس ضعیف، ترسو و بی رحم بود، اما دلمشغولی دائمی ویسریس در بازپس گیر ی تاج، که احساس می کرد حق قانونی او بود، در دنریس باور ی مشابه القا کرده است، باور به آن که پس گرفتن هفت پادشاهی حق و وظیفهی او به عنوان آخرین تارگرین است و این بزرگترین هدف او در زندگی است. با اینحال، وستروس برای او سرزمینی بیگانه است که هرگز آن را با چشمان خود ندیده است و گاهی از ته دل آرزوی خانهی در قرمز در براووس را می کند که به نوعی سمبل کودکی از دست رفته‌اش شده است.

دیالوگ:

آدم‌های زیادی سعی کردن من بکشن. حتی اسم همشون به یاد نمیارم. من مثل یه اسب فروختن. به زنجیر کشیدن و به من خیانت کردن. نابودم کردن. می‌دونی چی باعث شد همه این سال‌های تبعید سرپا بمونم؟ ایمان، نه به هیچ کدوم از خدایان. نه اسطوره‌ها و افسانه‌ها، به خودم، دنریس تارگرین.پگاه حسنی  فوژان

پگاه حسنی

پگاه حسنی | نویسنده | سینما | مجله اینترنتی فوژان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.